Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Programy własne nauczycieli są to programy wspierające, rozszerzające realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Są to programy opracowane przez nauczycieli, zaopiniowane przez radę pedagogiczną i dopuszczone przez dyrektora do użytku w przedszkolu w czasie określonym przez program.
PROGRAMY WYCHOWANIA PRZEDSZKOLENGO:
W roku szkolnym 2024/2025 w przedszkolu obowiązują nw. dopuszczone do użytku przez dyrektora programy wychowania przedszkolnego realizowane przez nauczycieli w grupach:
- „Zabawy z porami roku” – program wychowania przedszkolnego
– wydawnictwo: Podręcznikarnia 2021
– autorzy: Iwona Lewkowicz, Anna Tworkowska-Baraniuk
program realizowany w grupie I, II, IV (dzieci 2,5/3/4/5 letnie)
- Program wychowania przedszkolnego
– D. Kossakowska, Podręcznikarnia 2023 r.
program realizowany w grupie III, VI (dzieci 4/5/6 letnie)
- „Trefliki” – program wychowania przedszkolnego
– wydawnictwo: Podręcznikarnia 2021
– autorzy: Dorota Kossakowska
program realizowany w grupie V (dzieci 5-6 letnie)
Dopuszczone do użytku przez dyrektora ww. programy wychowania przedszkolnego
stanowią przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego.
PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ NAUCZYCIELI ZAJĘĆ DODATKOWYCH:
- Język angielski: Program nauczania języka angielskiego. Kurs dla początkujących, dla grup przedszkolnych zgodny z nową podstawą programową.
– wydawnictwo: Express Publishing 2017
– autor: Magdalena Kębłowska
- Religia: Poradnik metodyczny „Świat Dziecka Bożego” do nauczania religii rzymskokatolickiej według podręcznika nr AZ-02-01/10-KI-3/16, zgodnego
z program nauczania nr AZ-0-01/10
– wydawnictwo: Jedność, Kielce 2015
– redakcja: Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek
– za zezwoleniem Władzy Duchownej OJ-178/15, Kielce, 30 lipca 2015,
Bp Marian Florczyk – Wikariusz Generalny
- Gimnastyka korekcyjna: Program zajęć gimnastyki korekcyjnej dla dzieci
w wieku przedszkolnym
– nauczycielski program własny, autor: Bartosz Bommersbach.
NAUCZYCIELSKIE PROGRAMY WŁASNE:
Gr. I
- Program adaptacyjny dla dzieci 2,5/ 3-letnich „Z radością do przedszkola”
Program opracowała Agata Brajowska, a realizowany będzie przez autorkę oraz nauczycielki współprowadzącą grupę mgr
Program adaptacyjny opracowany został z myślą o dzieciach 3-letnich. Przyjęte w nim założenia mają umożliwić dzieciom lepszy start przedszkolny, a także pomóc im zaadoptować się w nowych warunkach instytucjonalnych. Program opiera się przede wszystkim na współpracy przedszkola z rodziną dziecka. Głównym celem programu jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Treści programowe zgodne są z założeniami nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego zatwierdzonej przez MEN z dnia 14 lutego 2017 r. Program realizowany będzie w grupie 2,5 3- latków „Misie” w roku szkolnym 2024/2025.
- Program profilaktyki logopedycznej pt., „Spotkanie z misiem Uszatkiem”
Program opracowała logopeda Agnieszkę Micał.
Program jest skierowany do dzieci 2,5 i 3 letnich. Realizowany będzie poprzez stymulację oraz terapię logopedyczną w formie zabaw i ćwiczeń. Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń mowy dziecka oraz stymulowanie jego rozwoju poprzez współpracę z rodzicami i nauczycielami, wczesną diagnozę, stymulację funkcji językowych oraz korygowanie złych nawyków i wad artykulacyjnych. Zajęcia odbywać się będą od końca września 2024 r. do końca czerwca 2025 r. raz w tygodniu w grupie I. Będą one miały na celu:
• opanowanie umiejętności odpowiedniego witania się i żegnania
• wyrabianie umiejętności uważnego słuchania
• bogacenie słownictwa związanego z najbliższym otoczeniem
• rozwijanie i doskonalenie artykulacji
• rozwijanie mowy opowieściowej
• wykształcanie i utrwalanie umiejętności dojrzałego sposobu połykania
• usprawnianie motoryki narządów mowy
• podnoszenie motoryki w zakresie motoryki małej i dużej
• rozwijanie percepcji słuchowej
• wydłużanie fazy wydechowej
• umuzykalnianie dzieci
• wyrabianie poczucia rytmu.
Podczas dobrej zabawy i mile spędzonego czasu dzieci będą nabywały umiejętności koniecznych do prawidłowego rozwoju mowy.
Gr. II
- Program z zakresu edukacji matematycznej pt., „Matematyka dla smyka”
W roku szkolnym 2024/2025 w grupie II realizowany będzie program własny z zakresu edukacji matematycznej pt. „Matematyka dla smyka” przez nauczycielkę Bogumiłę Surdej. Projekt przeznaczony jest dla dzieci 4-letnich i jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Opiera się na założeniach nauki przez zabawę i działanie za pomocą konkretów i praktycznych ćwiczeń. Program zawiera cele szczegółowe, sposoby ich osiągania, metody i formy pracy, treści programowe oraz sposoby ewaluacji. Zajęcia prowadzone będą 2 razy w miesiącu wg rozkładu materiału opracowanego na cały rok.
- Program z zakresu edukacji plastycznej pt., „Mały Artysta”
Program opracowany został dla dzieci czteroletnich wykazujących uzdolnienia i zainteresowania plastyczne przez Teresę Bigda – Gawin. Realizowany będzie w Przedszkolu nr 24 w Tarnowie z małą grupą dzieci (10 – 16 osób) dwa razy w miesiącu w ramach podstawy programowej, zgodnie z aktualnym harmonogramem pracy przedszkola. Głównym założeniem programu jest wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka rozwijanie i wspomaganie jego zdolności zgodnie z jego potencjałem i możliwościami. Program zakłada realizację haseł zawartych w podstawie programowej poszerzonych o treści różnorodnych działań praktycznych i rozwijania indywidualnych zainteresowań dziecka.
- Głównym celem tego programu jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka w zakresie:
- – jego wrodzonych możliwości twórczych,
- – poznawania i wyrażania siebie w formie ekspresji plastycznej,
- – kształtowania twórczej postawy.
Gr. III
- Program z edukacji matematyczno – muzycznej „Śpiewam i tańczę – gram i liczę”
W grupie III, realizowany będzie program pt. „Śpiewam i tańczę – gram i liczę”, dla dzieci 4-5 letnich, opracowany przez naucz. mgr Grażynę Potępa. Program rozbudza dziecięce zainteresowania muzyką, doskonali wrażliwość słuchową, rozwija kompetencje poznawcze, matematyczne i społeczne. Buduje poczucie przynależności do grupy przedszkolnej, jak również przynależności regionalnej i narodowej.
- Program z zakresu edukacji emocjonalnej pt., „Przedszkolak w wielkim świecie emocji i wartości”
Program został opracowany przez panią Annę Pasek – Srokę, powstał na potrzeby dzieci, które w wieku przedszkolnym zaczynają lepiej rozumieć uczucia swoje i innych. Emocje i wartości odgrywają kluczową rolę w rozwoju przedszkolaka, kształtując jego osobowość, relacje z innymi oraz umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami.
Program ten, dostosowany do wieku przedszkolaków integruje świat emocji i wartości. W oparciu o zastosowanie różnych metod aktywizujących, łączy zabawę z nauką, angażując dzieci w różnorodne aktywności edukacyjne, artystyczne i ruchowe, mające na celu:
Rozwijanie świadomości emocjonalnej: Pomoc dzieciom w rozpoznawaniu i nazywaniu własnych emocji, a także w rozumieniu emocji innych osób.
Kształtowanie pozytywnych wartości: Wprowadzenie pojęć takich jak przyjaźń, empatia, współpraca, tolerancja, szacunek, odpowiedzialność i uczciwość, aby przedszkolaki codziennie działały zgodnie z przyjętymi wartościami.
Promowanie zdrowych relacji: Zachęcanie dzieci do współpracy, dzielenia się, rozwiązywania konfliktów w konstruktywny sposób oraz wzajemnego wspierania się.
Wspieranie rozwoju umiejętności społecznych: Pomoc dzieciom w nauce komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz w wyrażaniu swoich potrzeb i uczuć w sposób odpowiedni i zrozumiały dla innych.
Gr. IV
Gr. V
- Program z edukacji matematycznej pt., „Zabawy z matematyką”
Nauczycielski program własny pt. „Zabawy z matematyką” realizowany będzie na grupie V – dzieci 5 i 6 letnie. Program został opracowany przez nauczycielkę mgr Natalię K., a realizowany będzie przez autorkę oraz nauczycielkę współprowadzącą grupę mgr Małgorzatę W. Cel ogólny programu to rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz nabywania umiejętności związanych z naukami ścisłymi, a także rozwijanie motywacji do nauki jako źródła wiedzy. Program ma ukazać jak wdrażać w procesie edukacyjnym elementy edukacji matematycznej. Myślą przewodnią programu jest wdrożenie edukacji matematycznej dzieci w proces wspomagania rozwoju umysłowego. Wiele z przedstawionych w programie przykładów zabaw, gier i ćwiczeń to zabawy, które mogą doskonale ułatwiać dziecku rozumienie pojęć matematycznych, stosowanie znaków matematycznych w grach i ćwiczeniach, posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi, grupowanie i tworzenie zbiorów.
PROGRAMY, PROJEKTY ZEWNĘTRZNE REALIZOWANE PRZEZ NAUCZYCIELI:
Gr. IV
- Projekt edukacyjny pt: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”- Cele: rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.
- Ogólnopolski projekt edukacyjny „Na tropie zdrowego odżywiania” Cele: polisensoryczne poznanie wybranych warzyw i owoców, kształtowanie nawyków prozdrowotnych dzieci w zakresie jedzenia warzyw i owoców oraz picia odpowiedniej ilości wody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności dzieci za własne zdrowie, nawiązanie efektywnej współpracy z rodzicami przedszkolaków, doskonalenie procesów poznawczych dzieci, wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi.
W roku szkolnym 2023/24 w przedszkolu obowiązują nw. dopuszczone do użytku przez dyrektora
programy wychowania przedszkolnego realizowane przez nauczycieli w grupach
- Program wychowania przedszkolnego realizowany w grupie V, VI wydawnictwo: Podręcznikarnia 2023 autor: Dorota Kossakowska
- „Zabawy z porami roku" - program wychowania przedszkolnego realizowany
w grupie I, II, III wydawnictwo: Podręcznikarnia 2022 autorzy: Iwona Lewkowicz, Anna Tworkowska-Baraniuk, - „Trefliki w przedszkolu”- program wychowania przedszkolnego realizowany w grupie IV wydawnictwo: Podręcznikarnia 2023 autor: Dorota Kossakowska
Dopuszczone do użytku przez dyrektora ww. programy wychowania przedszkolnego
stanowią przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego.
Programy opracowane przez nauczycieli i realizowane w przedszkolu w roku szkolnym 2023/ 24:
Program adaptacyjny „Radosny przedszkolak” opracowany został z myślą
o dzieciach 3-letnich. Przyjęte w nim założenia mają umożliwić dzieciom lepszy start przedszkolny, a także pomóc im zaadoptować się w nowych warunkach instytucjonalnych. Program opiera się przede wszystkim na współpracy przedszkola z rodziną dziecka. Głównym celem programu jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Treści programowe zgodne są z założeniami nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego zatwierdzonej przez MEN z dnia 14 lutego 2017 r. Program realizowany będzie w grupie 3- latków „Misie” w roku szkolnym 2023/2024. Program opracowała Bogumiła S.Program własny "Zabawy z literkami" dla dzieci 6 letnich, opracowany został w oparciu o Podstawę Wychowania Przedszkolnego, Program Wychowania Przedszkolnego - Zabawy z porami roku, ks. dr M. Staniek pt. "Melorytmiczna koncepcja wspomagająca naukę czytania- muzykę słyszymy, litery widzimy" oraz szkolenia online "Literkowe zabawy". Program zawiera innowacyjne zabawy sprzyjające przyswajaniu umiejętności czytania, połączonych z wybranymi elementami dzieła muzycznego.Dzięki temu utrwalanie liter oraz wspomaganie umiejętności czytania będzie dla dzieci przyjemną zabawą i odkrywaniem własnych zainteresowań. Program opracowała Grażyna P.
- Program logopedyczny w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej „Program profilaktyki logopedycznej dla dzieci 3-4 letnich”
Program opracowała logopeda Agnieszkę M.
Program jest skierowany do dzieci 3-4 letnich. Realizowany będzie poprzez stymulację oraz terapię logopedyczną w formie zabaw i ćwiczeń. Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń mowy dziecka oraz stymulowanie jego rozwoju poprzez współpracę z rodzicami i nauczycielami, wczesną diagnozę, stymulację funkcji językowych oraz korygowanie złych nawyków i wad artykulacyjnych.
Zajęcia odbywać się będą od końca września 2023 r. do końca czerwca 2024 r. raz w tygodniu w grupie I i II. Będą one miały na celu:
• opanowanie umiejętności odpowiedniego witania się i żegnania
• wyrabianie umiejętności uważnego słuchania
• bogacenie słownictwa związanego z najbliższym otoczeniem
• rozwijanie i doskonalenie artykulacji
• rozwijanie mowy opowieściowej
• wykształcanie i utrwalanie umiejętności dojrzałego sposobu połykania
• usprawnianie motoryki narządów mowy
• podnoszenie motoryki w zakresie motoryki małej i dużej
• rozwijanie percepcji słuchowej
• wydłużanie fazy wydechowej
• umuzykalnianie dzieci
• wyrabianie poczucia rytmu.
Podczas dobrej zabawy i mile spędzonego czasu dzieci będą nabywały umiejętności koniecznych do prawidłowego rozwoju mowy.
4. Innowacyjny program profilaktyczny pt. „Logopedia w ruchu” opracowany i realizowany przez logopedę panią Agnieszkę M. Program opiera się na stymulacji rozwoju mowy, polegającej na zaspakajaniu naturalnych potrzeb dzieci jakim jest potrzeba ruchu i zabawy. Celem jest równoczesne wzmacnianie mięśni całego ciała, w tym mięśni artykulacyjnych. W trakcie zajęć dzieci nabywają prawidłowych wzorców ruchowych w obrębie artykulatorów oraz odnajdują położenie swojego ciała w przestrzeni i poznają jego schemat. Program rozwija mowę dzieci, wypracowuje prawidłowe ułożenie pozycji spoczynkowej języka i warg oraz prawidłowy tor oddechowy. Wzbogaca również słownik czynny i bierny, usprawnia koordynacje i równowagę oraz przyspiesza rozwój lateralizacji.
INNE PROGRAMY/PROJEKTY:
- Ogólnopolski program profilaktyczny pt. „Przyjaciele Zippiego” będzie realizowany w grupie V przez nauczyciela panią natalię K. oraz w grupie VI przez panią Anetę K.
Program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Programy opracowane przez nauczycieli i realizowane w przedszkolu w roku szkolnym 2020/ 21:
1. Program z zakresu edukacji matematycznej „W Krainie Matematyki”
- opracowała A. Kiełbasa, do realizacji w grupie I
Program jest przeznaczony dla dzieci 3 letnich. Jego zadaniem jest wprowadzenie w świat zagadnień matematycznych w zabawie. Podstawowe cele to:
- wspieranie dzieci w rozwoju zainteresowań matematycznych;
- kształtowanie wyobraźni dziecięcej;
- kształtowanie odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego;
- stymulowanie rozwoju aktywności dzieci;
- kształtowanie postawy kreatywnej.
2. Program „Ja mały przedszkolaczek śpiewam, gram oraz tańczę”
- opracowała M. Kołodziej, modyfikacja B. Surdej, do realizacji w grupie II
Program ma na celu rozbudzanie w dzieciach miłość do muzyki i wrażliwość na wszystko, co jesteśmy w stanie objąć naszymi zmysłami. Jest przeznaczony dla dzieci 3-4 letnich, gdzie uwzględnia on, zgodnie z podstawą programową, potrzeby i możliwości rozwojowe dziecka, zachowując przy tym zasadę stopniowania trudności. W zajęciach będą uczestniczyć wszystkie dzieci na zasadzie dobrowolności udziału. Wszelkie propozycje zajęć muzycznych będą realizowane zgodnie z tematyką podzieloną na poszczególne miesiące w ciągu roku. Został on tak opracowany, aby można było go modyfikować według potrzeb i zainteresowań dzieci. Zajęcia muzyczne będą prowadzone dwa razy w miesiącu przez cały rok szkolny.
3. Program zajęć muzyczno – ruchowych połączonych z wprowadzeniem w świat nauki języka francuskiego dla dzieci 3, 4 –letnich: „Śpiewam, tańczę, skaczę - jestem mały przedszkolaczek”
- opracowała M. Kozioł, do realizacji w grupie III
Program został opracowany z myślą o dzieciach młodszych. Maluchy uwielbiają muzykę, która wpływa na wszechstronny rozwój osobowości, rozwija uczucia i wyobraźnię, dostarcza dużo radości, a przy tym stanowi pewien rodzaj odprężenia psychicznego. Dzieci, które mają trudności z adaptacją, łatwiej przystosowują się do nowego otoczenia, gdy panuje w nim przyjazna atmosfera, a taką gwarantują między innymi proponowane w programie zabawy. Działania uwzględnione w programie są odpowiedzią na potrzeby współczesnej edukacji przedszkolnej nie tylko w zakresie rozwijania zainteresowań muzycznych, ale również językowych. Zajęcia odbywają się średnio raz w tygodniu i trwają do 20 minut. Zgodnie z Podstawą Programową wychowania przedszkolnego z 2017 roku obowiązkiem nauki języka nowożytnego zostały objęte wszystkie przedszkolaki. Eksperci przekonują, że im wcześniej dziecko rozpocznie naukę języków obcych, tym ma większe szanse na ich opanowanie i swobodną komunikację. Muzyka i ruch w połączeniu z wprowadzeniem w świat nauki języka francuskiego z pewnością ułatwi dzieciom osłuchanie się z brzmieniem i melodią tego języka oraz rozwinie w nich ciekawość i chęć do poznawania innej kultury.
4. Program z zakresu edukacji polonistycznej oparty na metodzie Jagody Cieszyńskiej symultaniczno – sekwencyjną „Moje pierwsze sylabki”
- opracowała M. Kołodziej, do realizacji w grupie IV
Program jest przeznaczony dla dzieci 5 – letnich. Jest on utworzony w oparciu o metodę symultaniczno – sekwencyjną opracowaną przez panią prof. Jagodę Cieszyńską. Seria Kocham czytać jest swoistym przewodnikiem w podróży przedszkolnej i edukacyjnej. Realizowanie celów programu wplecione w codzienne zajęcia z grupą powiązane w większości z tematami kompleksowymi – są to propozycje zabaw i sytuacji edukacyjnych pozwalających na stymulowanie takich sfer funkcjonowania dziecka przedszkolnego jak: percepcja wzrokowa, słuchowa, motoryka mała i duża, pamięć, uwaga. Umiejętność czytania opanowana już w wieku przedszkolnym pozwala na rozwijanie pozytywnego obrazu własnej osoby. Dziecko, które wcześnie opanuje sztukę czytania, ma większy zasób słów niż jego nieczytający rówieśnicy, potrafi koncentrować się na różnorodnych zadaniach szkolnych, szybko uczy się reguł, także społecznych. Kształtuje zdolność dokonywania kategoryzacji, która współcześnie jest uznawana za wskaźnik poziomu inteligencji. Dzieci korzystające z programu, uczą się odczytywać sylaby, nigdy pojedyncze głoski. Sylaby, które dziecko poznaje podczas zajęć, pełnią funkcję wzorca służącego do odczytywania nowych wyrazów. W umyśle czytającego powstają schematy rozpoznawanie w odczytywanych, na dalszym etapie, nowych wyrazach. Nauka rozpoznawania samogłosek, wyrażeń dźwiękonaśladowczych i sylab realizowana jest w trzech etapach:
Powtarzania – naśladowanie nauczyciela;
Rozumienia – podawanie, pokazywanie zapisanych samogłosek, wykrzyknień, wyrażeń dźwiękonaśladowczych, sylab i wyrazów odczytywanych przez nauczyciela;
Samodzielnego nazywania – czytanie wskazanej samogłoski lub sylaby.
5. Program z zakresu edukacji czytelniczej pt. „Zaczarowany świat”
- opracowała N. Kobylarczyk, do realizacji w grupie V
Program został zaplanowany dla dzieci 6 – letnich. Cel ogólny to: propagowanie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Program będzie realizowany dwa razy w miesiącu. W ramach realizacji programu dzieci zostaną zapoznane z budową książki, gatunkami literackimi, autorami polskimi i europejskimi, będą im czytane książki, zostanie zorganizowany konkurs grupowy pt. „Moja własna książka”, a także wezmą udział w wielu innych wydarzeniach, które szczegółowo zostały zaplanowane w harmonogramie. Program w swoich założeniach ma sprzyjać osiąganiu następujących rezultatów: rozwijaniu pamięci i wyobraźni, wzmacnianiu poczucia własnej wartości dzieci, wzrostowi czytelnictwa.
6. Program „Techniki i formy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym”
- opracowała G. Potępa, do realizacji w grupie VI
Program zawiera techniki plastyczne z podziałem na poziomy z zasadą stopniowania trudności oraz z ich opisem: nazwą, sposobem wykonania, wykazem potrzebnych materiałów i przyborów. Przewidziana jest praca z dzieckiem zdolnym. Techniki prezentowane w programie są bardzo różnorodne, uwzględniają pory roku, dają dzieciom możliwość pełnej ekspresji, rozbudzają inwencję twórczą, pomysłowość i kreatywność. Wzbudzają wiarę we własne możliwości i podnoszą samoocenę dziecka. Ponadto rozwijają poczucie estetyki i wrażliwości na piękno sztuki jak również wpływają na uzyskiwanie przez dzieci nagród i wyróżnień w konkursach plastyczno- technicznych.
7. Program profilaktyczny pt. „Bezpieczny przedszkolak”
- opracowała M. Wzorek, do realizacji w grupie VII
Program jest przeznaczony dla dzieci 4 i 5 – letnich. Jego celem jest uwrażliwienie na kwestię własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w kontakcie z innymi dziećmi.
8. Program logopedyczny w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej „Program profilaktyki logopedycznej dla dzieci 3-4 letnich”
- opracowała logopeda A. Micał
Program jest skierowany do dzieci 3-4 letnich. Realizowany będzie poprzez stymulację oraz terapię logopedyczną w formie zabaw i ćwiczeń. Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń mowy dziecka oraz stymulowanie jego rozwoju poprzez współpracę z rodzicami i nauczycielami, wczesną diagnozę, stymulację funkcji językowych oraz korygowanie złych nawyków i wad artykulacyjnych.
Programy opracowane przez nauczycieli i realizowane w przedszkolu w roku szkolnym 2019/ 20:
1. Program zajęć muzyczno-ruchowych połączonych z wprowadzeniem w świat nauki języka francuskiego dla dzieci 3/4 letnich „Śpiewam, tańczę, skaczę – jestem mały przedszkolaczek”
– opracowała M. Kozioł, do realizacji w grupie I
Program został opracowany z myślą o najmłodszych. Maluchy uwielbiają muzykę, która wpływa na wszechstronny rozwój osobowości, rozwija uczucia i wyobraźnię, dostarcza dużo radości, a przy tym stanowi pewien rodzaj odprężenia psychicznego. Dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę w przedszkolu, łatwiej adaptują się do nowego otoczenia, gdy panuje w nim przyjazna atmosfera, a taką gwarantują między innymi proponowane w programie zabawy.
Działania uwzględnione w programie są odpowiedzią na potrzeby współczesnej edukacji przedszkolnej nie tylko w zakresie rozwijania zainteresowań muzycznych, ale również językowych.
Zgodnie z Podstawą Programową wychowania przedszkolnego z 2017 roku obowiązkiem nauki języka nowożytnego zostały objęte wszystkie przedszkolaki. Eksperci przekonują, że im wcześniej maluch rozpocznie naukę języków obcych, tym ma większe szanse na ich opanowanie i swobodną komunikację. Muzyka i ruch w połączeniu z wprowadzeniem w świat nauki języka francuskiego z pewnością ułatwi dzieciom osłuchanie się z brzmieniem i melodią tego języka oraz rozwinie w nich ciekawość i chęć do poznawania innej kultury.
2. Program plastyczno-badawczy „W krainie kredki, farby i wody”
– opracowała B. Surdej, do realizacji w grupie II
Treści programu dostosowane są do potrzeb i możliwości dzieci w wieku 3-4 lat.
Głównym celem programu jest rozwijanie u dzieci zainteresowań plastycznych, rozbudzanie inwencji twórczej dziecka oraz wprowadzanie w świat wartości estetycznych. Zajęcia odbywają się systematycznie dwa razy w miesiącu według planu zajęć z podziałem na miesiące. Podejmowana aktywność plastyczna na zajęciach jest spontaniczna i dobrowolna. Tematyka zajęć dobierana jest stosownie do pór roku, omawianych tematów, konkursów oraz zainteresowań dzieci.
3. Program z zakresu edukacji muzycznej „Ja mały przedszkolaczek śpiewam, gram oraz tańczę”
– opracowała M. Kołodziej, do realizacji w grupie III
Program jest przeznaczony dla dzieci 3 letnich. Opracowany został na podstawie własnych obserwacji i literatury poświęconej tej tematyce. Zgodnie z podstawą programową uwzględnia on potrzeby i możliwości rozwojowe dziecka, zachowując przy tym zasadę stopniowania trudności. Wszelkie propozycje zajęć muzycznych są realizowane zgodnie z tematyką podzieloną na poszczególne miesiące w ciągu roku. Program jest tak opracowany, aby można było go modyfikować według potrzeb i możliwości dzieci.
Głównym celem, a zarazem fundamentem zajęć umuzykalniających jest zbliżenie dziecka do muzyki poprzez różne formy: śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, słuchanie i tworzenia muzyki. Zaproponowane zabawy sprawiają dzieciom ogromną przyjemność, rozwijają wszelkie umiejętności muzyczne, grę na instrumentach muzycznych, pobudzają ich fantazję oraz inspirują do samodzielnego tworzenia melodii, rytmów.
Najważniejsze jest to, że wszystkie formy prezentowane na zajęciach wpływają na zgodną i dobrą zabawę.
4. Program z zakresu edukacji dobrego wychowania i zachowania „Ada, to nie wypada”
– opracowała K. Skórka, do realizacji w grupie III
Program jest skierowany do przedszkolaków. Podstawę tych działań będzie stanowić wychowanie na kulturalnego człowieka, gdyż prawidłowe nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Pewne postawy nabyte w dzieciństwie, pozostaną na dalsze lata życia, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach: w kinie, w teatrze itp.
Zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze i wszędzie i po prostu trzeba je znać.
5. Program z zakresu zdrowego żywienia „Akademia młodego kucharza”
– opracowała N. Kobylarczyk, do realizacji w grupie IV
Zdrowie, jest to stan społecznego, fizycznego i umysłowego dobrostanu, a także największa wartość człowieka, którą ogranicza brak aktywności fizycznej lub złe odżywianie, zatem powinniśmy o nie dbać. Prawidłowe postawy wobec zdrowia powinny być kształtowane już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia i nawyki decydują o jego późniejszym stylu życia. Bardzo ważnym elementem naszej diety jest dobór odpowiednich produktów spożywczych. Niestety w dzisiejszych czasach nie ma na to czasu, często kupujemy gotowe produkty. Już będąc na zakupach powinniśmy zwracać większą uwagę na to, co wkładamy do naszych koszyków.
Dlatego też głównym celem programu jest kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia poprzez propagowanie zdrowego odżywiania.
Podczas realizacji programu „Akademia Młodego Kucharza” dzieci będą przygotowywać: owocowe jeże, zdrowe szaszłyki, sok wyciskany ze świeżych owoców, pizze, pierniczki, sałatkę jarzynową, kanapki z twarożkiem, muffinki marchewkowe, wiosenne kanapki oraz koktajl truskawkowy.
6. Program plastyczny „W krainie pędzla i farby”
– opracowała B. Szatko, do realizacji w grupie IV
Program jest przeznaczony dla dzieci 5 letnich zgodnie z ich potrzebami i zainteresowaniami.
Głównym celem programu jest rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno otaczającego nas świata, jak również rozbudzanie zainteresowań sztuką i plastyką.
Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu. W ramach programu dzieci będą miały możliwość uczestniczyć w spotkaniach z artystami, wycieczkach do BWA, Muzeum, Galerii Sztuki, w konkursach plastycznych. Rodzice będą mogli uczestniczyć w zajęciach otwartych i oglądać wernisaże prac dziecięcych.
7. Program plastyczny „Techniki i formy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym”
– opracowała G. Potępa, do realizacji w grupie VI
Celem ogólnym programu jest rozbudzanie inwencji twórczej dzieci, wprowadzanie ich w świat wartości estetycznych, poznawanie galerii, muzeum, teatru, jako miejsc kultury i sztuki oraz kształtowanie poczucia piękna. Program przewiduje pracę indywidualną oraz w zespole. Proponowane w programie zadania, podane są oddzielnie dla każdej grupy wiekowej z uwzględnieniem zasady narastania trudności. Techniki plastyczne prezentowane w programie są zróżnicowane, dają dzieciom możliwość pełnej ekspresji, rozbudzają wyobraźnię twórczą dziecka. W programie są uwzględnione prawidłowe prace z dzieckiem uzdolnionym plastycznie, jak również opisowo wybrane techniki wraz z wybraniem potrzebnych materiałów i przyborów.
8. Program ekologiczny „Jestem małym ekologiem”
– opracowała N. Kobylarczyk, do realizacji w grupie VII
Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach jego realizacji dzieci dwa razy w miesiącu biorą czynny udział w akcjach ekologicznych zdobywając wiedzę dotyczącą ochrony naszego środowiska. Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość działania, przeżywania oraz poznawania otaczającego go świata.
Cele ogólne programu:
- zbliżenie dziecka do świata przyrody,
- poznanie konieczności i sposobów ochrony środowiska,
- rozwijanie poczucia troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi,
- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,
- kształtowanie i wzmacnianie pozytywnych przekonań i zachowań wobec zjawisk i obiektów przyrodniczych,
- wdrażanie do ekologicznego stylu życia.
9. Program logopedyczny w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej „Program profilaktyki logopedycznej dla dzieci 3-4 letnich”
– opracowała logopeda A. Micał
Program skierowany jest do dzieci 3-4 letnich.
Jego głównym celem jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń mowy oraz stymulowanie jej rozwoju.
Realizowany jest w formie zabaw i ćwiczeń logorytmicznych.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w grupach dzieci 3 i 4 letnich od września 2019 roku i trwać będą do końca czerwca 2020 roku.
Programy opracowane przez nauczycieli i realizowane w przedszkolu w roku szkolnym 2018/ 19
1. Program z zakresu edukacji muzycznej „Ja mały przedszkolaczek śpiewam, gram oraz tańczę” - Monika Kołodziej
– do realizacji w grupie I
Program jest przeznaczony dla dzieci 3 letnich. Opracowany został na podstawie własnych obserwacji i literatury poświęconej tej tematyce. Zgodnie z podstawą programową uwzględnia on potrzeby i możliwości rozwojowe dziecka, zachowując przy tym zasadę stopniowania trudności. Wszelkie propozycje zajęć muzycznych są realizowane zgodnie z tematyką podzieloną na poszczególne miesiące w ciągu roku. Program jest tak opracowany, aby można było go modyfikować według potrzeb i możliwości dzieci.
Głównym celem, a zarazem fundamentem zajęć umuzykalniających jest zbliżenie dziecka do muzyki poprzez różne formy: śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, słuchanie i tworzenia muzyki. Zaproponowane zabawy sprawiają dzieciom ogromną przyjemność, rozwijają wszelkie umiejętności muzyczne, grę na instrumentach muzycznych, pobudzają ich fantazję oraz inspirują do samodzielnego tworzenia melodii, rytmów.
Najważniejsze jest to, że wszystkie formy prezentowane na zajęciach wpływają na zgodną i dobrą zabawę.
2. Program plastyczno-badawczy „W krainie kredki, farby i wody” - Bogumiła Surdej
– do realizacji w grupie II
Treści programu dostosowane są do potrzeb i możliwości dzieci w wieku 3-4 lat.
Głównym celem programu jest rozwijanie u dzieci zainteresowań plastycznych, rozbudzanie inwencji twórczej dziecka oraz wprowadzanie w świat wartości estetycznych. Zajęcia odbywają się systematycznie dwa razy w miesiącu według planu zajęć z podziałem na miesiące. Podejmowana aktywność plastyczna na zajęciach jest spontaniczna i dobrowolna. Tematyka zajęć dobierana jest stosownie do pór roku, omawianych tematów, konkursów oraz zainteresowań dzieci.
3. Program ekologiczny „Jestem małym ekologiem” - Natalia Kobylarczyk
– do realizacji w grupie III
Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach jego realizacji dzieci dwa razy w miesiącu biorą czynny udział w akcjach ekologicznych zdobywając wiedzę dotyczącą ochrony naszego środowiska. Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość działania, przeżywania oraz poznawania otaczającego go świata.
Cele ogólne programu:
- zbliżenie dziecka do świata przyrody,
- poznanie konieczności i sposobów ochrony środowiska,
- rozwijanie poczucia troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi,
- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,
- kształtowanie i wzmacnianie pozytywnych przekonań i zachowań wobec zjawisk i obiektów przyrodniczych,
- wdrażanie do ekologicznego stylu życia.
4. Program matematyczny „Od smyka do matematyka” - Beata Szatko
– do realizacji w grupie III
Program jest przeznaczony dla dzieci 4/letnich. Ma na celu:
- rozwijanie u dzieci edukacji matematycznej poprzez różnorodne, nowatorskie zabawy,
- rozwijanie predyspozycji i uzdolnień matematycznych,
- rozbudzanie dziecięcej aktywności poprzez dostarczenie bodźców do podejmowania zabaw i ciekawych doświadczeń matematycznych,
- kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania zdobytych kompetencji matematycznych w codziennym życiu.
5. Program wychowawczo-terapeutyczny „Bajki, baśnie i bajeczki” - Urszula Babicz
– do realizacji w grupie IV
Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Główne cele programu:
- uczenie nawiązywania bliskich, serdecznych kontaktów z drugim człowiekiem,
- nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania różnych stanów emocjonalnych,
- przyzwyczajanie do panowania nad własnymi emocjami i właściwego reagowania na emocje innych,
- zdobywanie doświadczeń w mówieniu, słuchaniu innych, bycia słuchanym,
- tworzenie okazji do wymiany informacji, rozmowy, dochodzenia do kompromisów, jak również do wspólnego podejmowania i rozwiązywań zadań, problemów na zasadzie kompromisu i poszanowania praw i potrzeb innych,
- wprowadzenie w świat wartości uniwersalnych, takich jak: prawda, piękno miłość, dobro,
- tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu i rozumieniu wartości uniwersalnych,
- tworzenie okazji do dokonywania wyborów, ich oceny oraz zdawaniu sobie sprawy z ich konsekwencji,
- wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
6. Program wychowawczo-dydaktyczny „Ada, to nie wypada” Katarzyna Skórka
– do realizacji w grupie V
Program jest skierowany do przedszkolaków. Podstawę tych działań będzie stanowić wychowanie na kulturalnego człowieka, gdyż prawidłowe nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Pewne postawy nabyte w dzieciństwie, pozostaną na dalsze lata życia, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach: w kinie, w teatrze itp.
Zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze i wszędzie i po prostu trzeba je znać.
7. Program do nauczania języka francuskiego „Bonjour les enfants” Małgorzata Kozioł
– do realizacji w grupie VI
Program do nauczania języka francuskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym ma na celu przede wszystkim motywowanie, zachęcanie, stwarzanie sytuacji sprzyjających odkrywaniu świata, jak i wykorzystywanie naturalnych predyspozycji dziecka do rozwijania umiejętności językowych. Wiek przedszkolny jest najlepszym momentem w życiu dziecka do nauki języka obcego. W tym czasie, m.in. ze względu na kształtowanie się narządów artykulacyjnych, młody człowiek ma możliwość z łatwością nabyć akcent oraz zapamiętać słownictwo w toku zabaw, śpiewu piosenek, recytowania wierszyków i odgrywania krótkich scenek. Podczas realizacji programu dzieci dowiadują się ciekawostek dotyczących kultury i tradycji Francji oraz mogą nauczyć się zabaw małych Francuzów.
8. Program plastyczny „Techniki i formy plastyczne” - Grażyna Potępa
– do realizacji w grupie VII
Celem ogólnym programu jest rozbudzanie inwencji twórczej dzieci, wprowadzanie ich w świat wartości estetycznych, poznawanie galerii, muzeum, teatru, jako miejsc kultury i sztuki oraz kształtowanie poczucia piękna. Program przewiduje pracę indywidualną oraz w zespole. Proponowane w programie zadania, podane są oddzielnie dla każdej grupy wiekowej z uwzględnieniem zasady narastania trudności. Techniki plastyczne prezentowane w programie są zróżnicowane, dają dzieciom możliwość pełnej ekspresji, rozbudzają wyobraźnię twórczą dziecka. W programie są uwzględnione prawidłowe prace z dzieckiem uzdolnionym plastycznie, jak również opisowo wybrane techniki wraz z wybraniem potrzebnych materiałów i przyborów.
9. Program matematyczny „Jeden, dwa, trzy matematykę lubisz ty” - Anna Kostur
– do realizacji w grupie VII
Program przeznaczony jest do realizacji w grupie dzieci 4 i 5 letnich .
Celem programu jest:
- stwarzanie warunków do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju osobowości,
- wspieranie dzieci w rozwoju uzdolnień oraz wspomaganie tych, które rozwijają się wolniej lub nieharmonijnie,
- wprowadzanie dzieci w matematyczną metodę ujmowania świata materialnego,
- kształtowanie wyobraźni dziecięcej,
- kształtowanie odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego,
- stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności matematycznych,
- wyzwalanie pozytywnych emocji na rozwinięcie zainteresowania światem matematyki,
- rozbudzenie wiary dziecka we własne możliwości,
- rozwijanie umiejętności analizowania danych, porównywania, uogólniania.
10. Program logopedyczny „Program profilaktyki logopedycznej dla dzieci 3-4 letnich - logopeda Agnieszka Micał
– w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Program skierowany jest do dzieci 3-4 letnich uczęszczających do grupy I, II i III.
Jego głównym celem jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń mowy oraz stymulowanie jej rozwoju.
Realizowany jest w formie zabaw i ćwiczeń logorytmicznych.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (w każdej grupie) - od września 2018 roku i trwać będą do końca czerwca 2019 roku.
Programy opracowane przez nauczycieli i realizowane w przedszkolu w roku szkolnym 2017/ 18
GRUPA I
Nauczycielski program własny z zakresu edukacji adaptacyjnej „Szczęśliwy przedszkolak”.
– A. Kotwa.
Program adaptacyjny przeznaczony jest dla najmłodszych przedszkolaków jako pomoc dzieciom rozpoczynającym edukację przedszkolną. Założeniem głównym programu jest stworzenie dzieciom warunków do łatwej adaptacji w przedszkolu oraz zmniejszanie trudnych napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z przedszkolem. Poza tym program motywuje do podejmowania działań i zachowań sprzyjających integrowaniu się dzieci i rodziców z przedszkolem, oraz lepszej współpracy
z przedszkolem.
GRUPAII
Nauczycielski program własny z zakresu edukacji zdrowotnej „Jemy zdrowo i kolorowo”.
- A. Kostur.
Program ma na celu propagowanie zdrowego jedzenia wśród dzieci przedszkolnych. Realizacja jego założeń ma na celu nie tylko teoretyczne przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim czynne włączenie dzieci w proponowane formy i metody zdrowego odżywiania się. Celem takiego działania ma być osiągnięcie zamierzonych umiejętności, nawyków, ale przede wszystkim utrwalenie w dzieciach potrzeby dokonywania właściwych wyborów żywieniowych w życiu codziennym. Program opracowany został z myślą
o dziecku, które nie tylko jest podmiotem zabiegów wychowawczych, ale także bierze w nich czynny udział. Dziecku nie wystarczy, aby zdobyło pewną umiejętność lub nawyk, dziecko powinno odczuwać potrzebę ich stosowania w życiu codziennym, powinno świadomie „dbać o swoje zdrowie”.
GRUPA III
Nauczycielski program własny z zakresu edukacji logopedycznej ,,Zabawy z Mi ''.
- A. Kiełbasa
Program ma na celu rozbudzić aktywność słowną oraz usprawnić narządy mowy u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez rozwijanie mowy komunikatywnej, utrwalenie prawidłowego toru oddechowego, zapoznanie z prawidłowym ułożeniem narządów artykulacyjnych do wymowy poszczególnych głosek jak również poprawne wymawianie poszczególnych głosek. Wiedząc jak ważna jest potrzeba akceptacji i dalszych sukcesów, dzięki temu programowi dzieci będą miały w przyszłości lepszy start edukacyjny
w dalszej edukacji.
GRUPA IV
Nauczycielski program własny z zakresu edukacji plastycznej „Techniki i formy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym”.
– G. Potępa
Celem ogólnym programu jest rozbudzanie inwencji twórczej dzieci, wprowadzanie ich w świat wartości estetycznych, poznawanie galerii, muzeum, teatru, jako miejsc kultury i sztuki oraz kształtowanie poczucia piękna. Program przewiduje pracę indywidualną oraz w zespole. Proponowane w programie zadania, podane są oddzielnie dla każdej grupy wiekowej z uwzględnieniem zasady narastania trudności. Techniki plastyczne prezentowane w programie są zróżnicowane, dają dzieciom możliwość pełnej ekspresji, rozbudzają wyobraźnię twórczą dziecka. W programie są uwzględnione prawidłowe prace z dzieckiem uzdolnionym plastycznie,
jak również opisowo wybrane techniki wraz z wybraniem potrzebnych materiałów i przyborów.
GRUPA V
Nauczycielski program własny do nauczania języka francuskiego „Bonjour les enfants”
- M. Kozioł
Program do nauczania języka francuskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym ma na celu przede wszystkim motywowanie, zachęcanie, stwarzanie sytuacji sprzyjających odkrywaniu świata, jak i wykorzystywanie naturalnych predyspozycji dziecka do rozwijania umiejętności językowych. Wiek przedszkolny jest najlepszym momentem w życiu dziecka do nauki języka obcego. W tym czasie, m.in. ze względu na kształtowanie się narządów artykulacyjnych, młody człowiek ma możliwość z łatwością nabyć akcent oraz zapamiętać słownictwo w toku zabaw, śpiewu piosenek, recytowania wierszyków i odgrywania krótkich scenek. Podczas realizacji programu dzieci dowiadują się ciekawostek dotyczących kultury i tradycji Francji oraz mogą nauczyć się zabaw małych Francuzów.
Nauczycielski program własny z zakresu edukacji matematycznej „W kręgu zabaw matematycznych”
– B. Szatko.
Program przeznaczony jest dla dzieci 5, 6 letnich, który ma na celu wspieranie i wspomaganie dzieci w rozwijaniu edukacji matematycznej poprzez stymulowanie ich rozwoju myślenia, koncentracji uwagi, doskonalenia pamięci, ćwiczenie odporności emocjonalnej dziecka oraz budowanie pozytywnego obrazu samego siebie. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych zabaw matematycznych z zastosowaniem metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, E. Zielińskiej oraz G. Dolya, dzieci zdobędą bogatą wiedzę i doświadczenie jako element wspomagania intelektualnego z zakresu edukacji matematycznej.
GRUPA VI
Nauczycielski program własny z zakresu edukacji kulturalno - społecznej poświęcony zasadom savoir vivre w różnych sytuacjach „Ada, to nie wypada” .
- K. Skórka.
Program jest skierowany do przedszkolaków. Podstawę tych działań będzie stanowić wychowanie na kulturalnego człowieka,
gdyż prawidłowe nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Pewne postawy nabyte w dzieciństwie, pozostaną na dalsze lata życia, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach: w kinie, w teatrze itp.
Zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze i wszędzie i po prostu trzeba je znać.
Programy opracowane i realizowane przez nauczycieli w roku szkolnym 2016/ 17
1. Program plastyczny „Mały Artysta”
– do realizacji z dziećmi 3/4 letnimi w grupie II
– autor: Beata Szatko
2. Program profilaktyczno-terapeutyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym z zakresu bajko-terapii „Magiczne bajki”
– do realizacji z dziećmi 5/6 letnimi w grupie VI
– autor: Małgorzata Mazur
3. Program z zakresu profilaktyki i terapii logopedycznej „Chcemy ładnie mówić”
– do realizacji w ramach udzielanej dzieciom w przedszkolu pomocy psych. pedag.
– autor: Anna Kotwa
4. Program do nauki czytania „Przygoda z literkami”
– do realizacji z dziećmi 5/6 letnimi w grupie VI
– autor: Małgorzata Kozioł
5. Program nauczania j. francuskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym
„Bonjur les enfants”
– do realizacji z dziećmi 5/6 letnimi w grupie VI
– autor: Małgorzata Kozioł